Календар на градинаря за м. Ноември
За зеленчуците.
В началото на месеца трябва да сте готови със засаждането на лука и чесъна за зелено. Прибираме праза, ряпата, целината и морковите. В края на месеца може да се засее предимно грах, а предзимно засаденото зеле да се подхрани. Зелето е добре да се окопае и загърли преди големите студове. Същото може да направите и с марулите. Не се отказвайте от свежата зеленина на трапезата- тя е на няколко метра от вас в оранжерията. Подходящи са оранжериите с фолио0,15-0,20 мм. Дори и през зимата спокойно можете да отглеждате салати, репички, спанак. Засявайте ги на етапи, като не забравяйте да почистите добре от плевели. Почиствайте почвата след всяка култура.
Ако имате лехи с магданоз- поставете върху тях тунелчета , покрити с полиетилен. Ще получите още една реколта.
Погрижете се за почвата. Зеленчуковите растения са капризни. Те обичат богата на хранителни вещества, рохкава, дълбока почва с неутрална до слабо алкална реакция.
При тежка почва е нужна обработка всяка есен- наторете с оборски тор, размесете добре с почвата. При непропусклива почва- отведете излишната вода в дренажни канавки.
Ако почвата във вашата градина е плитка- всяка година трябва да се продълбочава. Внесете органични вещества- оборски тор, торф. Проверете реакцията на почвата и при нужда от корекция на кисела почва използвайте доломитово брашно, което е с бавно действие и поддържа почвеното pH в норми за дълъг период.
За овошките.
Климатичните условия при нас позволяват през ноември масово да се засаждат овощните дръвчета. Изкопавайте ямките предварително- при влажно време 10 дни, а при сухо- 2-3 дни преди засаждането на фиданките. Почвата от горния хумусен слой отделяйте настрани. Едновременно с с ямките се подготвят и фиданките. Ако корените са засъхнали- натопете ги във вода за 1-2 денонощия. Непосредствено преди засаждането коренчетата се изрязват до здрава тъкан. Подготвеното дръвче се поставя в средата на ямката и върху корените се насипва отделената хумусна почва. Допълвате с останалата почва и заравнявате. Полейте с една кофа вода и мястото около всяко дръвче засипват със суха пръст.
За цветята.
Цветните лехи трябва да бъдат почистени от растителни остатъци. Изкоренете летните едногодишни цветя, а стъблата на многогодишните изрежете на 6-8 см от повърхността на почвата.
Сега е времето за засаждане на глициния, текома, клематис.
Неустойчивите на студ цветя и декоративни храсти се зазимяват. Розите се изрязват високо на 50-60 см. и се загрибват с почва. Покрийте хортензиите с листа, мулч или растителни отпадъци.
Тревните площи е добре да бъдат подхранени със специални зимни минерални торове.